Povolání Jiřího Váchy – interim manager – může na někoho působit záhadně. „Naše práce je o tom, že někam přijdete, uděláte práci a zmizíte. Zůstane tam po vás jen ta práce,“ vysvětluje spolumajitel společnosti HEADIM, co se skrývá za označením pro takzvaného létajícího manažera. Proč je pro některé firmy krize příležitostí a jakou roli v tom hrají právě lidé jako Vácha? A fungovalo by to ve státní správě?
Jakkoliv je nepřítelem klišé, uznává, že krize mění jak lidi, tak firmy. „Musíme reagovat na situace, které předtím nebyly. Když vidíte v rámci jakéhokoliv krizového období, že se otevírají příležitosti, tak by byla škoda se jich nechopit a nevytěžit z nich maximum,“ říká Jiří Vácha, který jednu společnost založil v krizi v roce 2009 a druhou, firmu HEADIM, se společníkem Petrem Sobotkou letos.
Vácha jako interim manager na omezenou dobu vstupuje do exekutivních rolí ve firmách, kterým pomáhá zvládat rychlý růst. Nebo brzdit, zastavovat pády a restartovat chod těch, kterým se nedaří. „Chce to osvícenější majitele, musíte překonat hranici svého ega a osobnosti,“ komentuje vůli firem ke spolupráci s interim managery. Dodává, že na rozdíl od zahraničí mnoho českých šéfů společností napříč odvětvími by nikoho cizího do své firmy nepustilo, jelikož žijí v přesvědčení, že nikdo zvenčí nemůže jejich byznysu rozumět. Opak je přitom často pravdou. „Pokud si mohu dovolit generalizovat, spousta českých manažerů tratí ve vedení firmy. Koncentrují se na dodání služby zákazníkům, ale obklopují se špatnými lidmi. Z počátku tomu přikládají nízkou míru důležitosti, nábor probíhá s co nejmenšími náklady a úsilím, neprověří si lidi a pak je mají ve firmě. Lidé vyrostli v devadesátkovém prostředí a pořád je to tady,“ popisuje situaci Vácha s tím, že mladší startupová generace má v tomto otevřenější pohled na věc.
Je interim management neotřelou cestou i pro státní správu? Váchá k tomu říká: „Kdyby se na libovolném ministerstvu udělal personální audit, tak zjistíte, že pokud bychom šli s efektivitou soukromého sektoru do státní správy, tak se může ukázat, že polovinu současných úředníků tam vůbec nemusíte mít.“ Podobné rozhodnutí si podle něj žádný politik nevezme na triko. „Bylo by ale fajn ten audit udělat. Na druhou stranu chápu, že i oni úředníci jsou silná voličská základna. Nicméně už dnes ve státní správě mnoho věcí outsourcují, takže platíte jak úředníka, tak tu externí práci někoho jiného,“ uzavírá.